W poprzednim wpisie przedstawiłam Wam specjalistyczny zabieg leczący i wspomagający oczy i ich funkcje. Pora na garść ajurwedyjskich porad dotyczących codziennego dbania o zdrowie oczu.
Poczytaj

Zdrowie oczu: Tharpanam
Według Ajurwedy zdrowie oczu zapewnia równowaga pięciu elementów składających się na materię: Ziemi, Ognia, Powietrza, Wody i Przestrzeni. Ziemia (Prithvi) kontroluje mięśnie oka, Ogień (Tejas) rządzi naczyniami krwionośnymi, Powietrze (Vayu) odpowiada za kolor oczu, Woda (Apu) kontroluje białka, a Przestrzeń (Akasha) odpowiada za kanaliki łzowe. Za sprawność i zdrowie oczu odpowiada również subdosza Pitty –…

Sześć stadiów rozwoju choroby
Krok po kroku Choroba nie wybucha nagle, rozwija się stopniowo i podstępnie, starając się uśpić naszą czujność. Według Ajurwedy istnieje sześć kolejnych stadiów rozwoju choroby: Niewinne początki Podczas pierwszego etapu następuje stopniowe nagromadzenie ama – toksyn i zanieczyszczeń oraz akumulacja poszczególnych dosz w odpowiadających im organach: Vata – jelito grube Pitta – jelito cienkie Kapha…

Osiem gałęzi Ajurwedy
W Ajurwedzie wyróżnia się kilka odrębnych gałęzi wiedzy, odpowiedników specjalizacji w medycynie zachodniej. Osiem gałęzi Ajurwedy to w sanskrycie asthanga ayurveda – osiem członków, odnóży, odgałęzień skupionych na różnych grupach chorób bądź różnych obszarach ciała. W tekstach źródłowych – pracach pierwszych wybitnych lekarzy Ajurwedy (Charaka, Vagbhata i Sushruta) wyliczane są one w różnej kolejności i…

Medycyna tybetańska – żywioły, wibracje i zioła
Żeby zrozumieć podłoże, na jakim zrodziła się medycyna tybetańska, należy uświadomić sobie specyfikę i wyjątkowość kultury tybetańskiej. Kultura Tybetu jest nierozerwalnie powiązana z panującą tam od wieków odmianą buddyzmu, który wyewoluował z przyniesionych z Indii nauk Buddy i wierzeń lokalnych. Świat Tybetańczyka pełen jest niewidzialnych istot i równie niewidzialnych praw i sił rządzących przyrodą, rozumianą…

Panchakarma bez masażu?
Panchakarma – co to takiego? Zwykle myślimy, że panchakarma to mnóstwo cudownych masaży, których celem jest usunięcie toksyn z organizmu. No i tak jest. W pewnym sensie, bo panchakarma może się znakomicie obejść bez masażu. Wszechobecna “kultura spa” narzuciła nam obraz panchakarmy jako egzotycznego spa – serii masaży, kąpieli parowych i ziołowych herbatek. Pierwotna, starożytna…

Ajurweda nie jest dla kobiet
Tak, tak Drogie Panie. Wcale się nie pomyliłam. Ajurweda nie jest dla kobiet. Na stronach i profilach, w instagramowych i fejsbukowych wpisach, w reklamach i zajawkach mówią, że Ajurweda to coś dla Was. Zachęcają, wabią, przekonują. Używają żeńskich końcówek, rzeczowników i zaimków. Zwracają się bezpośrednio i wprost do Was – kobiet. Mówią, że Ajurweda pozwoli…

Czy Ajurweda może Ci zaszkodzić?
Panuje powszechne przekonanie, że Ajurweda, zbiegi i leki ajurwedyjskie są całkowicie bezpieczne i nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Niestety nieszkodliwość i brak skutków ubocznych to zaleta placebo, a nie aktywnie działającego leku czy zabiegu. Każdy lek, także bezpieczny i sprawdzony lek ajurwedyjski, można przedawkować lub niewłaściwie zastosować. Na przykładzie Ashvagandhy Na przykład modna obecnie ashvagandha….

Ajurweda: mity i nieporozumienia
Wegetarianizm Wokół Ajurwedy nagromadziło się wiele mitów i nieporozumień, błędnego rozumienia i naginania rzeczywistości do własnych wyobrażeń. Ajurweda jest modna. Tak jak modny był swego czasu czystek, jako remedium na wszystko. Właśnie tak. Choć oczywiście wiele osób traktuje Ajurwedę poważnie. Chciałabym trochę “przetrzeć” wizerunek Ajurwedy. Pokazać czym jest a czym nie jest medycyna indyjska. Trzeba…