Panchakarma – co to takiego? Zwykle myślimy, że panchakarma to mnóstwo cudownych masaży, których celem jest usunięcie toksyn z organizmu. No i tak jest. W pewnym sensie, bo panchakarma może się znakomicie obejść bez masażu. Wszechobecna “kultura spa” narzuciła nam obraz panchakarmy jako egzotycznego spa – serii masaży, kąpieli parowych i ziołowych herbatek. Pierwotna, starożytna…
Poczytaj

Ajurweda nie jest dla kobiet
Tak, tak Drogie Panie. Wcale się nie pomyliłam. Ajurweda nie jest dla kobiet. Na stronach i profilach, w instagramowych i fejsbukowych wpisach, w reklamach i zajawkach mówią, że Ajurweda to coś dla Was. Zachęcają, wabią, przekonują. Używają żeńskich końcówek, rzeczowników i zaimków. Zwracają się bezpośrednio i wprost do Was – kobiet. Mówią, że Ajurweda pozwoli…

Czy Ajurweda może Ci zaszkodzić?
Panuje powszechne przekonanie, że Ajurweda, zbiegi i leki ajurwedyjskie są całkowicie bezpieczne i nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Niestety nieszkodliwość i brak skutków ubocznych to zaleta placebo, a nie aktywnie działającego leku czy zabiegu. Każdy lek, także bezpieczny i sprawdzony lek ajurwedyjski, można przedawkować lub niewłaściwie zastosować. Na przykładzie Ashvagandhy Na przykład modna obecnie ashvagandha….

Ajurweda: mity i nieporozumienia
Wegetarianizm Wokół Ajurwedy nagromadziło się wiele mitów i nieporozumień, błędnego rozumienia i naginania rzeczywistości do własnych wyobrażeń. Ajurweda jest modna. Tak jak modny był swego czasu czystek, jako remedium na wszystko. Właśnie tak. Choć oczywiście wiele osób traktuje Ajurwedę poważnie. Chciałabym trochę “przetrzeć” wizerunek Ajurwedy. Pokazać czym jest a czym nie jest medycyna indyjska. Trzeba…

Navarakizhi – ryż i mleko
Na czym polega Ajurwedyjski masaż navarakizhi jest jednym z zabiegów wchodzących w skład Panchakarmy, a dokładnie Swedanakarmy. Navarakizhi może być jednak wykonywany oddzielnie. Wprowadzenie do zabiegu stanowi delikatny masaż odpowiednio dobranymi olejami medycznymi. Następnie całe ciało pacjenta masuje się stemplami. Stemple to małe tobołki z naturalnego płótna wypełnione gorącym ryżem. Nie jest to jednak taki…

Shitali pranayama i inne sposoby na upał
Co pić, żeby dobrze żyć Różne są sposoby na upał, ale oczywiście trzeba pić wodę, wodę, wodę. Niegazowaną, bez lodu, nie z lodówki. Woda powinna mieć temperaturę otoczenia. Może być z kranu, albo mineralna z butelki. Do tej z kranu można dodać trochę soli, soku z cytryny, listek mięty. Tę z butelki też możemy sobie…

Warunki ubezpieczenia
Uczestników naszych wyjazdów ubezpieczamy w firmie UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie (00-867), ul. Chłodna 51. Podstawowe ubezpieczenie podróżneUBEZPIECZENIE KONTYNENTY – LARGE zakres ubezpieczenia LARGE KL – koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance 30 000 EUR Leczenie ambulatoryjne do 100% KL Transport Ubezpieczonego do placówki medycznej, między placówkami medycznymi do 100% KL Leczenie…

Mniszek lekarski – zastosowanie i przepisy
Dziś trochę nieajurwedyjsko, bardziej swojsko, lokalnie. Bo ziołolecznictwo istniało i istnieje na obszarze całego globu, wszak wszędzie są zioła posiadające właściwości lecznicze. Jednym z takich ziół jest mniszek lekarski zwany także dmuchawcem lub mleczem, choć mlecz to zupełnie inna roślina. Maj to czas mniszkowych żniw. Różne pożyteczne rzeczy możemy robić ze złotych kwiatów, choć wyjątkowe…

12 sygnałów organizmu
Zdrowe jedzenie to zdrowe trawienie, a zdrowe trawienie to zdrowe ciało. A że w zdrowym ciele zdrowy duch to nie od dziś wiadomo, więc złe odżywianie to same problemy. Myślisz, że dobrze się odżywiasz, bo jesteś na diecie wegańskiej, albo miksujesz sobie zielone koktajle do wypocenia podczas treningu? Niekoniecznie. Każdy z nas to unikalna kombinacja…