Na czym polega
Ajurwedyjski masaż navarakizhi jest jednym z zabiegów wchodzących w skład Panchakarmy, a dokładnie Swedanakarmy. Navarakizhi może być jednak wykonywany oddzielnie. Wprowadzenie do zabiegu stanowi delikatny masaż odpowiednio dobranymi olejami medycznymi. Następnie całe ciało pacjenta masuje się stemplami. Stemple to małe tobołki z naturalnego płótna wypełnione gorącym ryżem. Nie jest to jednak taki sobie ryż. Specjalnie do tego przeznaczony ryż shashtika gotowany jest najpierw w mleku z dodatkiem leków ziołowych. Podczas wykonywania zabiegu tobołki co jakiś czas zanurza się w gorącym mleku bo masaż należy do działających napotnie masaży swedana. Przy wykonywaniu masażu zwraca się również uwagę na punkty – marma, o ile terapeuta ma do tego odpowiednie przygotowanie.
Navarakizhi jest przede wszystkim masażem relaksującym, rewitalizującym i odmładzającym. Znacznie poprawia kondycję skóry i pomaga pozbyć się cellulitu. Przy okazji działa dobroczynnie na układ nerwowy, uodparnia na stres oraz wspomaga leczenie bólu, chorób reumatycznych, rwy kulszowej i innych schorzeń układu kostno-stawowego. Działanie zabiegu zależy od użycia konkretnych ziół oraz uciskania konkretnych punktów marma.
Korzyści z zabiegu
Dobrodziejstwa wypływające z ajurwedyjskiego zabiegu navarakizhi pojawiają się już po jednorazowym zastosowaniu. Czujemy się zrelaksowani, znika napięcie mięśniowe, sztywność stawów. Aby osiągnąć maksymalnie dobre i trwałe rezultaty, zabieg należy powtarzać. O długości masażu i jego częstotliwości decyduje lekarz w zależności od potrzeb pacjenta. Długotrwałe rezultaty, jakie możemy osiągnąć dzięki temu zabiegowi to:
- rewitalizacja i odżywienie skóry i tkanek ciała
- podniesienie odporności na stres
- poprawa krążenia
- ustąpienie dolegliwości kostno-stawowych
- poprawa funkcjonowania systemu nerwowego
- ustąpienie bólów mięśniowych
- zbalansowanie Vata i Pitta
Przeciwwskazania
Wbrew opiniom, że Ajurwedą nie można sobie zaszkodzić, istnieją przeciwwskazania do stosowania zarówno różnych leków, jak i zabiegów. Navarakizhi w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie i cukrzycę może być stosowane tylko w bardzo ograniczonym zakresie i wyłącznie pod kontrolą lekarza. W przypadku pacjentów z zakrzepicą lub zaawansowanymi żylakami stosowanie navarakizhi jest absolutnie niewskazane. Zabieg nie może być również wykonywany u osób gorączkujących lub przechodzących stan zapalny. Zanim poddamy się jakiemuś zabiegowi, choćby wydawał się tak niewinny jak navarakizhi, powinniśmy zawsze skonsultować się z lekarzem.
