Wzrastająca popularność ajurwedy sprawiła, że rozmaite ośrodki i centra oferujące zabiegi i terapie medycyny indyjskiej zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. W trosce o dobro klienta i dobre imię medycznej tradycji Kerali, rząd stanowy powołał do istnienia system standaryzacji, dzięki któremu możemy być pewni, że oddajemy siebie i nasze problemy zdrowotne w dobre ręce.
Rządowe potwierdzenie jakości wydawane jest w formie przyznania ośrodkom Ajurwedy, spełniającym ściśle określone warunki, oznaczenia Oliwnego Liścia lub Zielonego Liścia.
Przy standaryzacji brane są pod uwagę takie kryteria jak ilość personelu i jego kwalifikacje, program medyczny, wyposażenie itp.
Ośrodek ubiegający się o Oliwny Liść (Olive Leaf) musi zatrudniać co najmniej 2 wykwalifikowanych terapeutów (kobietę i mężczyznę) pracujących pod nadzorem lekarza posiadającego odpowiedni certyfikat w dziedzinie ajurwedy. Terapeuta mężczyzna obsługuje pacjentów płci męskiej, a terapeutka zajmuje się kobietami.
Wszystkie przeprowadzane zabiegi i programy medyczne muszą posiadać autoryzację komisji rządowej, a używane leki muszą pochodzić z wiadomych i renomowanych źródeł.
Leki wraz z ulotkami i etykietami muszą być dostępne do wglądu dla pacjentów. Podobnie jak programy medyczne wraz z dokumentami certyfikującymi. Ustalono również standardowy czas masażu na 45 minut.
Ośrodek musi dysponować co najmniej jednym stołem do masażu o określonych przepisami wymiarach i wykonanym z określonych materiałów (drewno lub włókno szklane). Centrum terapii ajurwedyjskiej pretendujące do Oliwnego Liścia musi również posiadać urządzenia do sterylizacji sprzętu, gorącą wodę, kuchenkę elektryczną lub gazową, a wszystko to musi spełniać standardy higieny. W centrum muszą być przynajmniej dwa pokoje zabiegowe (dla mężczyzn i kobiet osobno) z łazienkami i toaletami, gabinet lekarski wyposażony w podstawowy, określony przepisami, sprzęt medyczny oraz, w przypadku gdy ośrodek nie stanowi części hotelu czy szpitala, osobny pokój wypoczynkowy dla pacjentów. Budynek, w którym działa dane centrum medyczne musi spełniać standardy budowlane i higieniczne, podobnie jak jego najbliższe otoczenie.
Ośrodki oznaczone Oliwnym Liściem spełniają standard podstawowy zapewniający pacjentom fachową opiekę, profesjonalne zabiegi i komfort pobytu. Są to zwykle ośrodki mniejsze, kameralne.
Ośrodki pretendujące do Zielonego Liścia (Green Leaf) muszą spełniać wszystkie kryteria wyznaczone przepisami dla ośrodków spod znaku Oliwnego Liścia, a ponadto wymagane są najwyższe standardy zarówno jeśli chodzi o sam budynek jak i znajdujące się w nim pomieszczenia. Zielony Liść obliguje do posiadania komfortowych mebli wykonanych z najwyższej jakości materiałów, łaźni parowej, wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Dodatkowo wymaga się zorganizowania w obrębie ośrodka osobnej sali do jogi i medytacji, dobrze widziany jest własny ogród ziołowy i nie bez znaczenia jest lokalizacja oraz najbliższe otoczenie ośrodka. Centra ajurwedy spod znaku Zielonego Liścia powinny być zlokalizowane w malowniczej okolicy, wśród bujnej zieleni, z dala od hałasu, a jednocześnie dotarcie do nich nie powinno nastręczać żadnych problemów komunikacyjnych.
Udając się do Kerali możemy być pewni, że ośrodki terapii ajurwedyjskiej, posiadające rządowe oznaczenia Oliwnego albo Zielonego Liścia spełniają wszystkie powyższe kryteria, są bezpieczne i pieczołowicie przestrzegające przepisów określających zakres i sposób ich działalności. Ajurweda i turystyka to dwie wizytówki zielonej Kerali i lokalny rząd robi wszystko, aby zachować wysoki poziom usług w obu tych dziedzinach.